Har sjøgren syndrom og meget dårlige tenner. Hva dekker folketrygden? Dekker de nye tenner el. kun reparasjon av eksistrerende tenner?
Ann
Kjære Ann!
Hvis du har sjøgren syndrom da har du munntørrhet. Dersom noen er munntørr kan de få dekket sin tannbehandling.
Du kan få både få nye tenner i form av bro eller protese og kan få eksisterende tenner reparert. Du betaler ca. 20% av kostnadene resten blir dekket av HELFO.
Med vennlig hilsen
Tannlege Kawa Kavian
Sjøgren syndrom
Permanente tenner
hei ! har akkuratt trekt 2 tenner oppe i munnen ! lurer på om de 2 tennene noen gang vokser ut igjen ? gutt 20.
Peder
Hei Peder!
Vi har bare to sett med tenner. Melketenner som vokser frem fra aldren 1 til 5 og permanente tenner som erstater dem, bryter gjennom tannkjøttet fra aldren 6 til 14. Når en blir 20 år har denne personen fått alle sine permanente tenner og får ikke flere tenner. Dersom du har trukket to tenner i overkjeven er det ikke lenger mulig å få nye tenner som skal erstate de tapte tennene.
Med vennlig hilsen
Tnl Kawa Kavian
Smerte i haka
Jeg har ei datter på 9 år. Hun sier hun har vondt i haka, inni tannkjøttet nede og litt da hun biter sammen fremtennene. Hun har en hjørnetann som bryter seg gjennom og har kommet en del opp. også har hun mistet første jeksel og den er også på tur opp. jeg ser det er trangt der. Er det pga at disse tennene baner vei tror dere? Hun spiser normalt med tennene, ingen plager da. Det har vært særlig netter at hun har vært plaget av dette.
Line
Kjære Line!
Hvis datteren din har vondt i haka er det mulig at det er relatert til tenner som bryter frem. Men det er mulig at datteren din har falt og slått seg og derfor har hun smerte. En klinisk undersøkelse er viktig for å finne ut årsaken. Jeg vil anbefale at du tar henne til en tannlege for å ta røntgen eller OPG av haka og finne ut om det er noe.
Mvh Tannlege Kawa Kavian
Tannfrembrudd
Jeg har et spørsmål på vegne av min datter, som jeg begynner å bli litt bekymret for. Hun fikk sine to første tenner (fortenner nede) da hun var ca 7 måneder. Derette kom fortennene oppe et par måneder senere. Deretter fikk hun tennene ved siden av fortennene oppe. Den til venstre for fortennene nede fikk hun også innen hun var ett år. Nå er hun 17 måneder og hun har ikke fått flere tenner. Er dette normalt? Jeg begynner å bli litt bekymret for dette, og lurer på om det evt. er noe jeg burde gjøre. Hun klør tilsynelatende i gommene, for hun suger mye på fingrene, men det er ingen tegn til flere tenner. Hun er for øvrig helt frisk ellers og spiser og sover bra. Vennlig hilsen Hege
Hege
Hei HegeDet er svært vanlig med store variasjoner når det gjelder tannfrembrudd. Normalt bryter tennene frem symmetrisk men ikke alltid. Jeg ville hatt litt is i magen en stund til, det er uansett lite å gjøre så lenge barnet er så liten, at det klør på gommene er et tegn på at nye tenner er på vei. Uansett; Det er ikke unormalt for et 17 måneder gammelt barn å ha et slikt frembruddsbilde.
Mvh Tannlege Odd-Egil Mosseng.
Nerveskade etter tanntrekking. Hva mener du som tannlege?
Hei, i september 2013 ble nest bakerste jeksel på venstre side (nede) fylt med meget stor fylling. Tannlegen mente at den egentlig skulle rotfylles, men gjorde det ikke allikevel. I februar i år fjernet jeg visdomstennene på begge sider (nede). Da tannlegen skulle sette bedøvelse på venstre side, traff han en nerve. Etter trekkingen har jeg slitt med ubehagsfølelser, prikking, murring, irritasjon osv. på venstre side (i kinnet, i tenner, på tungen). Jeg har trodd ubehaget kanskje var den store fyllingen, men nå har to tannleger sett på bildet av tannen. Begge er enige om at tannen ikke behøver å bli rotfylt ved dette stadiet. Kan jeg ha fått en nerveskade på grunn av tanntrekkingen? En av tannlegene holder teorien for sannsynlig. De råder meg til å avvente situasjonen noen måneder. Hvor lang tid vil det ta før den eventuelle nerveskaden går over? Hva er kjennetegnene på en slik skade ved tanntrekking? Kan jeg gjøre noe selv? På forhånd takk for svar.
AD
Kjære AD!
Ut fra den beskrivelsen som du gir meg høres det ut som det har skjedd en liten skade på nerven etter ekstraksjonen/trekkingen. Den skaden har mest sannsynlig skjedd pga bedøvelsen. Når en tannlege gir bedøvelse i underkjeven skjer det av og til at han treffer nerven direkte, og da vil bedøvelsen påvirke nerven eller nålen kan skade nerven fysisk. Noen bedøvelser er litt sterkere enn de andre, og dersom en tannlege treffer direkte på nerven kan dette forårsake en del symptomer hos pasienten. En slik skade på nerven tar litt tid før den tilheles.
Tannleger tar røntgenbilde før de trekker en tann. Jeg regner med at tannlegen din har tatt røntgen før han trakk dine visdomstenner. Videre vil jeg tro at din tannlege har forsikret seg om at visdomstennene hadde passe avstand fra nerven i underkjeven. Dersom det skjer en skade under selve trekkingen er det vanligvis nerven som blir avrevet når tannlegen drar tannen ut. Men dette fører til tap av følelse i underkjeven, noe du ikke har.
Jeg regner med at de to andre tannlegene ville finne ut om den andre tannen som du har nevnt, trenger en rotfylling eller ikke. Hvis de er av den oppfatning at tannen er sunn og ikke trenger en rotfylling da vil jeg akseptere deres vurdering.
Lykke til og god bedring
Med vennlig hilsen
Tannlege Kawa Kavian